Pierwsze TechShow już za nami

Emocje już ochłonęły, więc czas na pierwsze podsumowania. Wirtualna rzeczywistość, przedsiębiorczość wokół nowych technologii  z bardzi ciekawymi gośćmi z Paryża i Cambridge oraz elektroniczny papier to tematy pierwszego TechShow w Poznaniu. Ten ostatni temat zresztą zdominował dyskusję. Zaprezentowane urządzenia elektroniczne imitujące papier firmy iRex pokazały, że ta technologia daje zupełnie nowe możliwości funkcjonalne, pozwalające na gromadzenie niezliczonej ilości artykułów, książek, czasopism i innych wydawnictw, a przy tym jest ekologiczna, nie niszczy wzroku i nie zużywa tak baterii jak np. notebooki. Z drugiej jednak strony jest pewne dążenie do unifikacji urządzeń elektronicznych i tego głównie dotyczyły wątpliwości zgłaszane w dyskusji.

Zaprezentowane przez red. Jarosława Chrostowskiego z „Wiedzy i zycia” oraz przedstawicieli nowej spółki technologicznej Legimi technologie pokazały, że prace nad tym tematem prowadzą najwięksi potentaci hardware’u. Na świecie doskonałym przykładem sukcesu elektronicznego papieru może być Sony i Amazon Kindle – to ostatnie było najlepiej sprzedającym się urządzeniem elektronicznym w 2008 roku w sieci Amazon, pozwalając na wygodne ściąganie informacji, gazet i książek za pośrednictwem Internetu w USA. Duże zainteresowanie polskich użytkowników tym tematem ilustruje choćby ilość zgłoszeń w konkursie TechShow na najciekawsze hasło lub grafikę promujące elektroniczny papier w Polsce – zgłoszono aż 196 haseł i grafik, co przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Choć niewątpliwie wiele trzeba jeszcze zrobić, żeby upowszechnić elektroniczny papier w naszym kraju - Najtrudniejszą rzeczą w kulturze jest właśnie zmiana przyzwyczajeń. Ekologiczność e-czytnika też jest „wadą”, ponieważ zmniejszenie zużycia papieru spowoduje, że papiernie nie będą miały z czego żyć. Rezultatem będzie redukcja kosztów produkcji książki do jednej trzeciej obecnych kwot – mówi prof. Marek Adamiec z Uniwersytetu Gdańskiego, który niestety nie mógł być z nami bezpośrednio na samym TechShow.

Pierwsze spotkanie zgromadziło przedsiębiorców i osoby rozwijające własne startupy stąd niewątpliwie ciekawostką była możliwość bezpośredniej dyskusji z europejskimi przedsiębiorcami technologicznymi z Francji i Wielkiej Brytanii. Na pierwszym spotkaniu o swoich doświadczeniach w biznesie technologicznym opowiadają m.in. Bill Ives – założyciel kilku firm technologicznych z Wielkiej Brytanii oraz Laurent Chouraqui, twórca inteligentnego oprogramowania obsługującego telewizję cyfrową i internetową z Francji. Na pewno będzie to doskonała inspiracja dla osób prowadzących własny Biznes. Najlepszą częścią tego biznesu jest możliwość kreacji rzeczy, które, nie istniały wcześniej. Pokazanie sobie (bardziej niż innym), że mnie na to stać (The best part, for me, is creating something that did not exist before. Proving to yourself (rather than others) that you can do it) – powiedział Bill Ives, którego mieliśmy okazję zobaczyć w jego biurze w Cambridge.

Spotkaniu towarzyszyła prezentacja modelowania trójwymiarowego w rzeczywistości wirtualnej przy pomocy urządzeń opracowanych na Politechnice Poznańskiej, a w ostatnim bloku pokazano również system Eneida do modelowania procesów zachodzących w świecie rzeczywistym. Bardzo ciekawe były również komentarze Wojciecha Wizy z Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Bartosza Jóźwiaka z Kancelarii adwokackiej Sójka&Maciak. Modelowanie trójwymiarowe można wykorzystać w wielu obszarach: badaniach naukowych, projektowaniu oraz w wizualizacjach biznesowych – powiedział prof. Adam Hamrol, Rektor Politechniki Poznańskiej, honorowy patron TechShow.


dodaj do flakera

Skomentuj

Musisz być zalogowany aby komentować.