Analiza preferencji kulinarnych - podsumowanie i wnioski.

Skorzystaliśmy z dwóch algorymtów, do tego przeprowadziliśmy też metodę ekspercką - nasz ekspert doświadczony Janek usiadł, dostał kartkę w kratkę i długopis, oddzielimy go od bodźców zewnętrznych i musiał pracować - i oto wyniki i wnioski z naszych prac.

Zbiór wariantów wchodzących w skład jądra grafu

W skład jądra wchodzą lokale:

  • Restauracja Ratuszowa
  • Bar Dramat
  • Bar Piccolo
  • Bar Apetyt

Wierzchołek nr 10 to restauracja Ratuszowa. Wchodzi ona w skład jądra grafu, gdyż jest to droga restauracja, w której trzeba długo czekać i ciężko ją porównywać z innymi lokalami, które w większości stanowią tanie bary szybkiej obsługi (co zresztą jest zgodne z odczuciami decydenta). Techniczne wytłumaczenie jest następujące – jakość jedzenia, jakość obsługi i zajętość miejsc uniemożliwiły przewyższanie go przez jakikolwiek inny lokal, a wysokie ceny i czas oczekiwania na posiłek wpłynęły na brak relacji przewyższania z jego strony.

Wierzchołek o numerze 4 reprezentuje dwa równoważne warianty – są to Dramat oraz Picollo, gdyż to właśnie jedne z najlepszych lokali. Wierzchołek nr 0 to bar Apetyt, który również odpowiada preferencjom Decydenta.

Wnioski

Electra Is, w porównaniu z metodą UTA, jest mniej intuicyjna w użyciu – wymaga dokładnego określenia wartości współczynników dla poszczególnych progów. Jednak do jej zalet należy z pewnością możliwość zdefiniowania progu veta – zapobiega to tzw. efektowi kompensacji. Jednocześnie nie wymusza porównywania „na siłę” wszystkich wariantów – dobrym przykładem jest restauracja Ratuszowa która przez metodę UTA została sklasyfikowany na 10 miejscu, mimo iż sama osoba decydenta miałby duże problemy między wyborem tego właśnie lokalu a jakiegoś z pierwszej piątki – są to przecież warianty zupełnie inne, a porównywanie skrajnych wariantów jest najtrudniejsze. Gdy preferencje Decydenta ukierunkujemy na cenę oraz szybkość obsługi, to Ratuszowa wypada z jądra, gdyż na tych dwóch kryteriach w oczach decydenta jest nieatrakcyjna.
Picollo i Dramat są w metodzie UTA, bardzo wysoko, na 1 i 3 miejscu, co w pełni pokrywa się z rozwiązaniem w Elektrze.


dodaj do flakera

Brak możliwości komentowania.