Po spotkaniu - Analiza Wskaźników.
Zgodnie z obietnica ze spotkania. Analiza dotyczy zadania konkursowego i przykładu omawianego na warsztatach. Warunki i zgłoszenia na maila podanego na spotkaniu.
Analiza wskaźników:
1. Płynność:
Wskaźnik bieżącej płynności finansowej = aktywa bieżące / pasywa bieżące
Wskaźnik natychmiastowej płynności finansowej = (aktywa bieżące- zapasy – rozliczenia międzyokresowe czynne) / pasywa bieżące
Aktywa bieżące obejmują zapasy, należności i roszczenia, papiery wartościowe przeznaczone do obrotu i środki pieniężne.
Pasywa bieżące, to suma zobowiązań krótkoterminowych oraz funduszy specjalnych.
Dla poprzedniego roku:
Aktywa bieżące= 20210792,290+52744861,000+0,000+723503,800=73679157,09
Pasywa bieżące= 39071066,680+671669,560=39742736,240
Wskaźnik bieżącej płynności finansowej = 73679157,09/ 39742736,240 = 1,854
Wskaźnik natychmiastowej płynności finansowej =(73679157,09- 20210792,29-665620,41) /39742736,240=1,328
Dla bieżącego roku:
Aktywa bieżące=20224155,010+77689841,640+0,000+970972,280=98884968,93
Pasywa bieżące=60982284,750+715116,540=61697401,29
Wskaźnik bieżącej płynności finansowej =98884968,93/61697401,29=1,602
Wskaźnik natychmiastowej płynności finansowej =(98884968,93-20224155,01-539334,53) /61697401,29=1,266
Wskaźnik bieżącej płynności finansowej |
Wskaźnik natychmiastowej płynności finansowej |
|
Dla bieżącego roku |
1,602 |
1,266 |
Dla poprzedniego roku |
1,854 |
1,328 |
2. ZARZĄDZANIE AKTYWAMI
Udział aktywów bieżących w majątku ogółem = aktywa bieżące / majątek ogółem *100
Udział pasywów bieżących w majątku ogółem= pasywa bieżące / majątek ogółem*100
Współczynnik rotacji zapasów = sprzedaż / zapasy
Odroczenie wpływów ze sprzedaży = należności / (sprzedaż roczna/360)
Współczynnik rotacji aktywów = sprzedaż / całkowite aktywa
Współczynnik rotacji środków trwałych = sprzedaż/ środki trwałe
Dla poprzedniego roku:
Udział aktywów bieżących w majątku ogółem = 73679157,09/108185481,550*100= 68,1
Udział pasywów bieżących w majątku ogółem=39742736,240/108185481,550*100=36,73
Współczynnik rotacji zapasów = 418068147,94 / 20210792,29=20,685
Odroczenie wpływów ze sprzedaży = 2699481,01/( 418068147,94 /360)= 2dni
Współczynnik rotacji aktywów =418068147,94 /108185481,550=3,864
Współczynnik rotacji środków trwałych =418068147,94 /30218773,62=13,834
Dla bieżącego roku:
Udział aktywów bieżących w majątku ogółem = 98884968,93/129801469,380*100=76,1
Udział pasywów bieżących w majątku ogółem=61697401,29/129801469,380*100=47,5
Współczynnik rotacji zapasów = 363273160,08/20224155,010=17,96
Odroczenie wpływów ze sprzedaży = 2371168,730 / (363273160,08 /360)= 2dni
Współczynnik rotacji aktywów = 363273160,08/129801469,380=2,798
Współczynnik rotacji środków trwałych = 363273160,08 /27546797,580=13,187
Dla poprzedniego roku |
Dla bieżącego roku |
|
Udział aktywów bieżących w majątku ogółem |
68,1 |
76,1 |
Udział pasywów bieżących w majątku ogółem |
36,73 |
47,5 |
Współczynnik rotacji zapasów |
20,685 |
17,96 |
Odroczenie wpływów ze sprzedaży |
2dni |
2dni |
Współczynnik rotacji aktywów |
3,864 |
2,798 |
Współczynnik rotacji środków trwałych |
13,834 |
13,187 |
3. ZARZĄDZANIE ZADŁUŻENIEM
Współczynnik ogólnego poziomu zadłużenia = dług całkowity / aktywa całkowite
Udział zobowiązań krótkoterminowych w zobowiązaniach ogółem= zobowiązania krótkoterminowe / zobowiązania ogółem*100%
Dla poprzedniego roku:
Współczynnik ogólnego poziomu zadłużenia =39742736,24 /108185481,550=36,7%
Udział zobowiązań krótkoterminowych w zobowiązaniach ogółem=39742736,240/39742736,240*100%=100%
Dla bieżącego roku:
Współczynnik ogólnego poziomu zadłużenia =61697401,29 /129801469,380=47,5%
Udział zobowiązań krótkoterminowych w zobowiązaniach ogółem=61697401,290/61697401,290*100%=100%
Współczynnik ogólnego poziomu zadłużenia |
Udział zobowiązań krótkoterminowych w zobowiązaniach ogółem |
|
Dla poprzedniego roku |
36,7% |
100% |
Dla bieżącego roku |
47,5% |
100% |
4. RENTOWNOŚĆ
Marża zysku ze sprzedaży = zysk netto/ sprzedaż
Dla poprzedniego roku:
Marża zysku ze sprzedaży =7115820,11/418068147,94=1,7%
Dla bieżącego roku: Marża zysku ze sprzedaży =1747322,83/363273160,08=0,48%
Marża zysku ze sprzedaży |
|
Dla poprzedniego roku |
1,7% |
Dla bieżącego roku |
0,48% |