Konferencja O’Reilly nt. elektronicznego papieru w Nowym Jorku - zabezpieczenia praw autorskich

Przedstawiciele organizatorów TechShow mieli okazję wziąć udział w odbywającej się w minionym tygodniu konferencji nt. elektronicznego papieru pn. Tools of Change for Publishers 2009, zorganizowana w Nowym Jorku przez wydawnictwo O’Reilly. Spotkanie przyniosło oczekiwane premiery i potwierdziło trendy obowiązujące na rynku wydawniczym.  

Wiele uwagi poświęcono kwestii programowej ochrony praw autorskich, tzw. Digital Rights Management (DRM). Eksperyment przeprowadzony przez wydawnictwo O’Reilly, a opisany przez założyciela i CEO firmy, Tima O’Reilly, wykazuje, że jest to ślepa uliczka dla wydawców. Wszelkie zabezpieczenia budzą niechęć czytelników, ograniczają swobodę czytania, przenośność zakupionych dokumentów, a także utrudniają dostęp osobom z problemami ze wzrokiem, przeglądającym treści przy pomocy programów syntezujących mowę. Ponadto nawet najlepsze zabezpieczenie pliku z danymi można ominąć poprzez zautomatyzowane skanowanie lub kopiowanie obrazu zabezpieczonego dokumentu, możliwe do wykonania stosunkowo niskim nakładem pracy. Potwierdzeniem, że czas na zmianę przyjętego błędnie status quo o konieczności stosowania DRM, są sukcesy wydawnicze niezabezpieczonych książek, sprzedawanych przez Internet, o czym wspomniał w swoim wystąpieniu Cory Doctorow, utytułowany pisarz i dziennikarz. Rozwiązaniem problemu nielegalnego wykorzystywania treści jest udostępnianie jej w wygodnej postaci, dostosowanej do potrzeb indywidualnego odbiorcy, udoskonalenie form płatności przez Internet i wprowadzenie rozsądnej polityki cenowej.

Wskazówką dla wydawców jest zaadaptowanie formatu ePub, który można porównać do MP3 w przemyśle fonograficznym. Umożliwia on strukturalny zapis informacji, pozwalający odczytać treść na dowolnym urządzeniu mobilnym, m.in. na iPhone, e-czytniku, w przeglądarce internetowej, tradycyjnym telefonie komórkowym czy aplikacji na PC/Mac. Przystosowanie procesów wydawniczych do nowego trendu, który zakłada, iż wydawcy sprzedawać będą publikacje we fragmentach, tzn. w pojedynczych rozdziałach, działach lub artykułach, oznacza konieczność zaadaptowania XML jako głównego formatu składowania, przetwarzania i udostępniania informacji.

Podczas TOC2009 wsparcie dla formatu ePub w najnowszych wersjach swoich pakietów oprogramowania zaprezentowały firmy Quark i Adobe. Ta druga zamierza również wzbogacić swoją ofertę o nowe narzędzie do edycji tekstu działające w przeglądarce internetowej dla dziennikarzy, umożliwiające bezpośredni zapis w opisywanym formacie.

Sprzedaż plików w formacie ePub wprowadziło już kilka znaczących internetowych księgarni, m.in. Safari Books Online, cieszące się w USA sporym powodzeniem. Transformacja, którą przechodzi rynek wydawniczy, skłania do poszukiwania nowych modeli biznesowych sprzedaży treści w cyfrowej postaci. Chociaż tradycyjne wydania papierowe jeszcze przez pewien czas będą stanowiły główne źródło dochodu, udostępnienie wersji cyfrowych przyniesie wydawcom na dłuższą metę wymierne korzyści. Dzięki nowym formatom będą mogli oni dotrzeć do nowych odbiorców, którzy porzucili już tradycyjną książkę lub gazetę na rzecz Internetu, oraz zaoszczędzić na druku. Bieżące informacje można uzyskać w newsletterze Legimi – www.legimi.com.

 


dodaj do flakera

Skomentuj

Musisz być zalogowany aby komentować.